تایپوگرافی چیست | برند هنری وایزن
تایپوگرافی چیست

تایپوگرافی چیست

تایپوگرافی چیست ، تایپوگرافی امروزه بین جوامع هنری و طراحی گرافیک جایگاه بسیار قابل توجهی دارد و نمونه های  فارسی و سایر زبان ها را می توان در جوامع امروزی مشاهده کرد. پی بردن به اهمیت و کاربرد بالای تایپوگرافی کار سختی نیست. با نگاهی اجمالی به عناصر تبلیغات محیطی همان طور که قبلا در این سایت اشاره شد مانند پوستر، بنرهای نصب شده در سطح شهر یا بنرهای موجود در وب سایت ها یا اشیای تبلیغاتی مانند لیوان و خودکار و .. و حتی از همه مهم­تر کتب و نشریات مختلف تایپوگرافی را مشاهده خواهید کرد. کاربرد بسیار زیاد تایپوگرافی نشان از اهمیت و تاثیر زیاد آن دارد. چشم انسان با کوچکترین تغییر در فونت و حروف باعث ایجاد ذهنیت خاص نسبت به آن موضوع می شود به همین خاطر تا این حد به این هنر توجه می شود.


تایپوگرافی اندکی با خوشنویسی تفاوت دارد. می توان در حالت کلی گفت تایپوگرافی هنر جابه جا کردن نقاط، زیاد یا کم کردن فاصله ی بین حروف، برجسته کردن بعضی از حروف نسبت به بقیه، جابجایی خط کرسی می باشد. هر کدام از موارد بیان شده با توجه به هدف از تایپوگرافی فرق می کند. یک طراح در حین تایپوگرافی ابتدا باید به این نکته فکر کند که از انجام این کار چه هدفی دارد؟ ما با انجام تایپوگرافی می خواهیم منظور و هدف خود را در مورد یک موضوع با استفاده از حروف بهتر به بیننده نشان دهیم. تاثیری که در ذهن بیننده ایجاد می شود گاهی تنها بخاطر برجسته شدن یک حرف در یک متن می باشد.


تایپوگرافی در زبان فارسی با سایر زبان ها کمی متفاوت می باشد و دلیل آن این است که در الفبای زبان فارسی اگر فاصله ی بین حروف کم یا زیاد شود و یا برخی از حروف برجسته تر شوند ترکیب و زیبایی و از همه مهم تر خوانایی تغییر نخواهد کرد. سه تکنیک بسیار مهم درجواب سوال تایپوگرافی چیست وجود دارد که با رعایت آن زیبایی بصری در کنار خوانایی فراهم خواهد شد. این سه تکنیک عبارتند از ایجاد تغییر در شکل حروف (دفرماسیون)، برجسته کردن یا ایجاد اغراق در حروف (Exaggeration) و انجام ساده سازی در حروف . با انجام این تکنیک بر روی حروف با فونت های مختلف پی به تفاوت تایپوگرافی و فونت خواهید برد. نوشتن یک متن یا قطعه شعر با یک فونت خاص مانند نستعلیق دلیل بر انجام تایپوگرافی نمی باشد. جابجایی و برجسته کردن حروف و … فرآیند تایپوگرافی را تکمیل می کند.


تایپوگرافی زبان فارسی با تلفیق با خوشنویسی زیبایی چشمگیری را ایجاد خواهد کرد که ما به عنوان یک ایرانی باید از هنر خوشنویسی که یکی از اصلی ترین هنرهای ایرانی می باشد استفاده نموده و آثار بی بدلیل را در عصر امروز فراهم کنیم.


  • اصول مهم در تایپوگرافی

از آنجا که تایپوگرافی اهمیت بالایی در تجارت و بازاریابی و تبلیغات دارد شما باید با اصول طراحی آن آشنا شوید لذا ما در ادامه برخی از نکات مهم آن را بیان می کنیم. شناخت فونت های مختلف یکی از مهم ترین کارهایی است که قبل از شروع کار باید انجام دهید. هر اندازه شما بیشتر با انواع فونت آشنا باشید در حین کار راحت تر و بهتر می توانید تصمیم گیری کنید. یکی از اشتباهات رایج این است که اغلب فونت را با سبک حروف یکی می دانند، اما این دو با هم متفاوت می باشند. سبک حروف شکل ظاهری و سبکی است که یک فونت نشان داده می شود. سبک های مختلف هر فونت را ببینید و با آنها آشنا باشید.


به فاصله ی بین خطوط متن توجه داشته باشید. فاصله ی بین خطوط باید به درستی تنظیم شوند تا خوانایی متن حفظ شود. برای تمام متن ها در تایپوگرافی فاصله ی بین خطوط یکسان نمی باشند و باید بنا به سلیقه و نظر طراح در مورد آن تصمیم گیری شود. با کم و زیاد کردن فاصله ی بین حروف در تایپوگرافی می توان به زیبایی آن کمک کرد. با توجه به جایگاه و اهمیت حروف در یک متن فاصله بین آن ها را کم یا زیاد کنید. توجه به خوانایی را در این کار در تمام مراحل مدنظر داشته باشید. اندازه یا سایز طرح در نشان دادن اهمیت هر بخش از کار نقش بسزایی دارد. در حین طراحی سایزهای مختلف را امتحان کنید و اندازه ی مناسب را انتخاب کنید.


نقش رنگ در تایپوگرافی مانند سایر عناصر تبلیغاتی بسیار حائز اهمیت می باشد. رنگ باید به گونه ای باشد که جلوه و زیبایی طرح را بیشتر نشان دهد. گاه با انتخاب رنگ نامناسب چشم نواز بودن طرحی که به درستی طراحی شده است از بین می رود. در نهایت دیدن و الهام گرفتن از سایر آثار هنری را فراموش نکنید. مجموعه ی بی بدلیل هنر خوشنویسی ایرانی می تواند منبع بسیار خوبی برای الهام گرفتن باشد. کمی جستجو کنید و الهام بگیرید، اما توصیه ی همیشگی تیم ظریف گرافیک به تمام دوستداران هنر و گرافیک “ببینید، الهام بگیرید، ایده پردازی کنید، اما کپی نکنید.”


برند هنری وایزن | با اشتراک گذاری نظرات و انتقاداتتان به ما در تهیه کارهای قوی تر کمک کنید ، امیدواریم لذت ببرید .

دیدگاه مشتریان

جزئیات مطلب

تاریخ انتشار:
۹۷,۰۶,۱۳
برچسب ها

تبلیغات

مطالب مرتبط

با خرید اشتراک ویژه میتوانید به تمامی محصولات سایت به صورت رایگان دسترسی پیدا کنیدخرید اشتراک ویژه
+ +
Top